Basında Bekad
İnsan Kaynakları Yönetimi Dergisi
Resmi Gazete'de
SORU CEVAP PLATFORMU

Soru Sorun - Sorularınız, uzmanlarımız tarafından cevaplandırılacaktır
Ad Soyad:
Kurum:
Görev:

Telefon :

E-Mail :
Eğitim Yayın, ve Güncel mevzuat değişiklikleri hakkında bilgilendirilmek istiyorum :


Sorunuz :
Sağdaki Sayıları Giriniz :
 

Cevaplanmış Sorular
Emlak vergisi kanunu iç genelgesinde görevlendirilen kişilere taktir komisyon ücreti ödenir mi?
05-04-2017
Atanmış Başkan yardımcısı Kadrosunda görev yapmaktayım.Yazı işleri müdürlüğüne (Eski kadrom) vekalet edebilir miyim ve ayrıca encümen olabilir miyim?
31-01-2017
Antrenörlük Eğitimi Mezunuyum. Çalıştığım ilçe belediyesine Eğitmen kadrosundan sözleşmeli memur olarak girebilir miyim? Girdiğim takdirde sizce hükümetin taşeronları kadroya alması mı daha iyi belediyede sözleşmeli personel olarak çalışmak mı daha iyi olur?
12-01-2017
Belediye başkan yardımcılığına (Memur) hangi maddeden atama yapılır?
04-01-2017
08 Kasım 2016 tarih ve 29882 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından; Analık İzni Veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışmalar Hakında Yönetmelik" gereği Belediyemizin farklı birimlerinde İşçilik Hizmet Alım İhalesi ile çalışan bayan personeller Yarım Zamanlı Çalışma talepleri olmaktadır. 1-Yarım zamanlı çalışma talebi olan bayan personeller için ne yapılmalıdır.? 2-İşçilik Hizmet Alım İhalesinde 4857 Sayılı İş Kanunun hükümleri geçerli.Kişi Sayısı, Ücreti, Süresi belli olan işçilik hizmet alım yarım zamanlı çalışma nasıl uygulanır?
26-12-2016
5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesine istinaden çalıştırılan tam zamanlı sözleşmeli personel, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na tabi mi? Bunlardan işsizlik sigortası primi kesilecek mi?
19-12-2016
Belediyede yaklaşık 10 yıldan beri kadrolu işçi olarak çalışmaktayım. Şu an Açıköğretim fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum kurumda memur olabilmem mümkün mü? Mümkün ise bunun yasal prosedürü hakkında bilgi alabilir miyim?
15-12-2016
46.1. İhale konusu iş için sözleşmenin uygulanması sırasında aşağıdaki esaslara göre fiyat farkı hesaplanacaktır. 46.1.1. (27.06.2013 tarih ve 2013/5215 karar numaralı 31.08.2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yer alan 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihale edilen hizmet alımlarında uygulanacak fiyat farkına ilişkin esasların 5 inci ve 6 ıncı maddelerine göre fiyat farkı verilecektir. a1=Tüm Personel b1=Akaryakıt Sabit Katsayısı b2=Diğer Giderler (sarf malzeme v.b.) sabit katsayısı c= Makine ve ekipmanın amortisman sabit katsayısı a1= 0,41, b1=0,48, b2=0,07, c=0,04 sabit katsayıların değerleri toplamı 1 (Bir)’e eşittir şeklinde düzenledim fakat Temel endeks G(o) ve Güncel endekslere G (n) yer verilmemiştir. Uygulama nasıl olacaktır.
15-12-2016
1999 yılı Mahalli İdareler Seçimleri 18 Nisan tarihinde yapılmış. bahse konunun işe girişi 20 Nisan 1999 tarihinde yapılmış. Yeni seçilen Belediye Başkanı 21 Nisan 1999 tarihinde görevi devralmış. söz konusu kişileri işe başlatmamıştır. İşe Giriş Bildirgesinin dışında elimizde başka bir bilgi bulunmamakta olup, Mahkemenin talebine ne gibi bir cevap vermeliyiz?
14-12-2016
02.07.2001 memuriyete başladım. 24.05.2007'da istifa ettim. 5 sene 4/B Sözleşmeli Personel statüsünde çalıştıktan sonra Kanunla memuriyete geçirildim. Müdürlük için aranılan 10 yıllık süre şartına, Sözleşmeli Personel statüsünde çalışılan süre eklenir mi?
12-12-2016
Muhasebe Müdürü olarak çalışmakta iken 1. derece 4.kademe 3000 ek gösterge üzerinden 02.07.2014 tarihinde emekli oldum. İlçemiz Belediyesine 1. Derece kadro ile Mali Hizmetler Müdürü olarak 15.09.2016 tarihinde yeniden işe başladım. Ek göstergemi 2200 olarak yaptılar. 3000 olması gerekmez mi?
10-12-2016
Altı yıl özel sektörde çalıştım daha sonra üç yıl sözleşmeli teknik memur olarak çalıştım ve üç yıldır da kadrolu teknik memur olarak çalışıyorum. Toplamda on iki yıl ( ssk ve emekli sandıgı) hizmetim bulunmaktadır. iki yıldır otuz gün yıllık izin kullanıyordum, fakat şimdi on yıl memuriyette çalışma şartını öne sürerek tekrardan yirmi güne düşürdüler. Memurluk ile genel hizmetleri birleştirerek on yılı tamamlamak otuz gün izin için yeterli değil midir?
15-08-2016
Belediyelerde işçi kadrosundaki personel müdür ve harcama yetkilisi olabilir mi?
15-08-2016
Kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payının muhasebe kaydı nasıl yapılıyor? Bazı belediyeler 362 ve 363 kodlarını kullanıyor. Doğrusu nedir?
11-08-2016
Belediye şirketlerinin ihaleye girmesinde veya devir almasındaki en büyük sorun iş deneyim ve yeterlilikleri sağlayamaması.İş deneyim yeterliliğini sağlayabilmesi ne yapılabilir? Çünkü daha önce hiç bir ihaleye girmediği için ( yeni kurulmasından dolayı) iş deneyim yeterliliği oluşamıyor. Buna bir çözüm bulunabilinir mi?
11-08-2016
Önceki yıllarda gelire aktarılmış olan bir bütçe emanetinin şuanda mahkeme kararı olduğu için ödemesini yapmak zorundayız. Bütçe emanetini geri almamız gerekmez mi? Muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız?
05-08-2016
24 saati aşan görevlendirmelerde (yurtiçi ve yurtdışı) harcırah kanununun 39.maddesi değil 43.maddesi esas alınmaktadır. Yani 1/3, 2/3 gibi bölümlendirme yapılmamakta görevlendirme süresince gündelik tam ödenmektedir. Dolayısıyla 24 saati aşan bir yurtdışı görevlendirmesinde harcırah kanununun 34.maddesi bir indirim uygulanması gerektiğini belirtmesine rağmen görevlendirmenin günübirlik olmaması nedeniyle 43.maddeye göre de indirim uygulanmaması gibi durum söz konusu olmaktadır. Bir diğer deyişle aynı kanundaki iki hükmün çeliştiğini düşünüyorum. Hukuksal mevzuata göre aynı kanunda çelişen iki hüküm olması halinde hükümlerden hangisinin özel hüküm ,hangisinin genel hüküm olduğunun tespiti yapılıp, özel hükme göre uygulama yapılması gerektiği bilinmektedir. Bu hususlarda değerlendirme yapabilir misiniz?
28-07-2016
Harcırah kanununda bilindiği üzere yurtdışı gündeliklerine ilişkin 34.madde de özel anlaşma gereğince yabancı devlet,kuruluş vs tarafından ödeme yapıldığı takdirde bu ödemelerin gündeliklerden indirileceği hüküm altına alınmıştır. 24 saati aşan bir yurtdışı görevlendirmesi yapılması ve bu görevlendirme süresince 34.maddede geçen yabancı devlet,uluslararası kuruluş veya resmi diğer kuruluşlarca karşılandığı dikkate alındığında bu karşılanan tutarların gündeliklerden indirilmesi nasıl uygulanacaktır?
28-07-2016
Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü İşçilik Hizmet Alım İhalesi ile 2013 yılından beri çalışmakta iken 25.03.2015 tarihinde tutuklanma sebebiyle işten ayrılışı yapıldı. 25.03.2015-25.03.2016 tarihleri arasında tutuklu kaldıktan sonra şartlı salıverme şartı ile tahliye edilen hizmet alım işçisine kıdem tazminatı talebinde bulunmuştur. Bu işçiye 6552 sayılı Kanun, 4857 sayılı Kanun ve 1475 sayılı Kanun çerçevesinde Kıdem Tazminatı ödememiz gerekir mi?
12-07-2016
Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü İşçilik Hizmet Alım İhalesi ile 2012 yılından beri çalışan bir işçimiz 2016 yılı Ocak ve Şubat ayları için iki aylık İhale süresi bitimi ve 33 Aylık yeni İşçilik İhalesi yapılması sonrasında yeni ihaleyi alan işverence işe başlatılmamıştır. İşbu işçi kıdem tazminatı talebinde bulunmuştur
12-07-2016
Bu Sayfayı Paylaş
BEKAD Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği - 2011
© 2016 BEKAD Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.