Basında Bekad
EVSEL KATI ATIK TARİFE RAPORU HAZIRLAMA
Evsel Katı Atık Tarife Raporu Hazırlama Danışmanlığı - İmge Eğitim
DUYURU DETAYI
İç Kontrol Neden Önemlidir
27-04-2022İç Kontrol Sisteminin Oluşturulması İçin Kritik Bir Aşama:
Mevcut durum analizi ve iç kontrol uyum eylem planı
 

İç Kontrol Sisteminin Kurulmasında Bir Yol Haritası:

  • Mevcut durum analizi,

  • İç kontrol uyum eylem planının hazırlanması ve, 

  • Eylem planının uygulanması için kurumsal kapasitenin artırılması

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu idarelerine getirilen yükümlülüklerin başında, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması kapsamında etkin işleyen bir iç kontrol sisteminin kurulması gelmektedir. Bu kapsamda kamu idarelerinin iç kontrol sistemini çıkarılan yasal düzenlemeler çerçevesinde oluşturması ve uygulaması temel bir yükümlülüktür.

İç kontrol sistemi, temelde, iyi yapılmış bir mevcut durum analizi üzerine, hedefe ulaşmayı sağlayacak gerçekçi bir yol haritasına, ki mevzuatımızda buna iç kontrol uyum eylem planı denilmektedir ve bu yol haritasını uygulayacak bir kurumsal kapasiteye ihtiyaç göstermektedir. Bununla birlikte kurumsal farkındalık, üst yönetim sahiplenmesi gibi faktörlerde iç kontrol sisteminin oluşturulmasında oldukça önemli faktörlerdir.

Bir kamu idaresinin iç kontrol sistemini tam olarak oluşturulması, mevzuatımızda yer alan bir zorunluluk olmakla birlikte, son dönemlerde iç denetime ve bununla birlikte Sayıştay tarafından yapılan dış denetimin özünü oluşturmaktadır. Denetimlerde iç kontrol eylem planlarından bu eylem planlarının gereklerinin yapılıp yapılmadığına kadar kamu idarelerinin iç kontrol sistemleri yoğun bir denetimin özünü oluşturmaktadır. Ancak, bunların hepsinden daha önemlisi iç kontrol sistemi bir kurumun daha iyi yönetilmesi demektir.

Ülkemizde kamu idarelerince, İç Kontrol Uyum Eylem Planları, Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Genelgesi gereğince 2’şer yıllık dönemlerle genellikle hazırlanmaktadır. Pek çok kamu idaresinde 2018 mali yıl sonu itibariyle iç kontrol uyum eylem planlarında öngörülen eylemlere ilişkin takvim sona ermektedir.

Yeni mali yılla birlikte, ülkemizde hiçbir kamu kurumunun kötü yönetim lüksü bulunmayan bir döneme girilmektedir. Bu dönemde kamu yönetiminde yeni dönemin yükselen değeri, “Ölçülebilme” olacaktır. Bu ölçülebilmenin en önemli aracını iç kontrol kapsamında öngörülen eylemler ve bu eylemlere ulaşabilme kapasitesi olacaktır.

Pek çok kamu idaresinde geçmiş yıllardan farklı olarak, önümüzdeki 2 mali yılı kapsayan iç kontrol uyum eylem planlarının, geliştirdiğimiz özel bir anket yöntemi ile, mevcut durum analizine bağlı olarak hazırlanması için özel bir çalışma yaptık.

Bu çerçeve de kurumunuza ait İç Kontrol Sisteminin Hazırlanmasına Yönelik Danışmanlık Hizmeti Derneğimizce hazırlanmaktadır. İlgili Dokümanlar ücretsiz olarak paylaşılmaktadır. İlgili dokumanlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz!


 


Bu Sayfayı Paylaş
BEKAD Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği - 2011
© 2016 BEKAD Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.