Basında Bekad
EVSEL KATI ATIK TARİFE RAPORU HAZIRLAMA
Evsel Katı Atık Tarife Raporu Hazırlama Danışmanlığı - İmge Eğitim
HİZMET İÇİ EĞİTİMLER

Hizmetiçi Eğitim

Kurumlar ve firmaların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gereken girdilerin en önemlisi bilgi. Bu gerçekten yola çıkarak, verimliliği, kârlılığı ve sürdürebilirliği artıran; riskleri önleyen ve ortadan kaldıran bilgilerin alınması ve uygulamaya aktarılabilmesi günümüz yöneticilerinin en önemli mesai konusunu oluşturuyor.

Kamu Mali Yönetimi, Hukuk gibi onlarca konuda çağımız bilgi üretiyor ve bunları yaygınlaştırıyor. Bilişim ve teknoloji  ile ortaya çıkan bu büyük alanda bir kurum ya da firmanın kendisini ilgilendiren bilgiyi seçmesi ve buna yoğunlaşması gerekiyor. Aksi takdirde başta internet olmak üzere birçok bilgi dağıtım kanallarıyla adeta okyanusa dönen bilgilenme alanında kaybolmamak mümkün değil.
 
Belki de bu nedenle birçok Kamu Kurumu yöneticisi, aslında en doğrusunu seçme ve bünyeye ithal etme konusunda yine ayrı bir bilgi gerektiren bu alana sadece kendi içinde artık rutinleşen hizmetiçi eğitimlerle geçiştiriyor.
 
Ama doğru yöntem, bu bilgi okyanusunda kurum veya firması için en isabetli seçimi yapacak çözüm ortakları bulmak.
 
Bir çok kurumun “biz zaten yapıyoruz” dediği hizmetiçi eğitim alanı günümüzde çok önemli bir konu. Kavram, Hayat boyu öğrenme ve bunu tamamlayan yetişkin eğitimi kavramlarıyla birlikte, tamamen bilimsel bir konuyu tanımlamaktadır.
 
Belirli birimleri bu konuda görevlendirmek de mümkün olabilir. Ancak ABD ve AB örneklerine baktığımızda, işi sadece hizmetiçi eğitim olan kurumlarla çalışmak, kendi bünyesindeki birimler eliyle işi kurtarmaya çalışmaktan daha avantajlıdır. Her şeyden önce hizmetiçi eğitim içeriklerinin objektif ve güncel bilgiler içermesi gerekmektedir. “Bize sadece bu kadarı yeter” ya da “sadece bu bilgiler bizi ilgilendiriyor” değerlendirmeleri, aslında hizmetiçi biriminin statik yapısının bir sonucudur. Oysa dışarıdaki bilginin seçilmesi ve kurumsal bünyeye ithali dinamik profesyonel bir
alandır.
 
Diğer bir önemli konuda hizmetiçi eğitimden beklenen ilgili, doğru ve pratik bilginin etkisini kısa sürede göstermesidir. Personelin mezun olduğu son okuldan sonra, çalışma hayatına girmesi ve zamanla, artık bilgilerini yenilemek zorunda kalabileceği ilk noktanın gerçekçi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.
 
Bu nokta kurum yöneticileri tarafından, yaşanan ilk yetersizlikten veya yenilgiden sonra gündeme getirilmektedir. Hatta çoğu kurum bu noktaya gelindiğinde, özgün ve genel bir strateji belirlemek yerine sadece o personele yönelik kararlar almakta ve belki iş akdini feshederek ya da görev değişikliği ile sorunu çözebileceğini düşünmektedir. Bir sonraki sorunun ortaya çıkışına kadar geçici bir düzenleme sağlayan bu yaklaşım, artık modern personel yönetimi veya insan kaynakları kullanımının birçok sakıncasını ispatladığı bir yaklaşımdır. Daha objektif belirlemelerle ama kurum için en özgün eğitim içerikleri ve metotlarının geliştirilmesi için biz sizlere çözüm ortaklığımızı sunuyoruz.

Mücahit DOĞAN
Yön. Kur. Başkanı

HİZMETİÇİ EĞİTİM KONULARIMIZ

Mevzuat Eğitimleri

Bilişim Eğitimleri

Mesleki ve Birime Özel Eğitimler

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Bu Sayfayı Paylaş
BEKAD Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği - 2011
© 2016 BEKAD Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.