Basında Bekad
TAMAMLANMIŞ SEMİNER DETAYI
07 - 11 Şubat 2019 Bellis Deluxe Hotels - Belek / ANTALYA Evsel Katı Atık Semineri

BEKAD - Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği olarak; danışma kurulumuz ve yönetim kurulumuz tarafından düzenlenen Bellis Deluxe Hotel 5* - Belek / ANTALYA seminerimizi de başarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Bu eğitim seminerimizde Uzman Eğitmen Kadromuz tarafından "Evsel Katı Atık Toplama ve Bertaraf Maliyetlerinin HesaplanmasıEvsel Katı Atık Maliyetlerinin Üreticilere Dağıtan Tarifelerin Hazırlanması, Belediyelerde Sürdürülebilir Bir Atık Yönetiminin Sağlanması, Belediyelerde Atık Yönetimi, Belediye Gelirleri, Belediye Gelir Tarifesi Yapma Esas ve Usulleri, Belediye Gelir Artırıcı Çalışmaların Yapılması'' gibi önemli konular ele alınmış olup, idarelerimizde yaşanan bir çok sorunlarada çözüm bulunmuştur.

Bekad ailesi olarak; eğitim seminerimize katılım gösteren tüm idarecilerimize teşekkür eder, birdaha ki seminerimizde görüşmekten onur duyarız.

Tamamlanmış Olan Seminerin Tanıtımı ve Detayları

Ülkemizde Belediye evsel katı atık bedellerine ilişkin tarifeler incelendiğinde; giderlerin katma değer vergisi dahil edilerek dikkate alınması ve ortaya çıkan tarife üzerine katma değer vergisi uygulanması suretiyle mükelleflerden mükerrer katma değer vergisi alınması; çevre temizlik vergisinde tahakkuk eden rakamlar yerine tahsil edilen rakamların alınması nedeniyle tahakkuk esaslı muhasebe sistemine uyulmadan gerçekçi maliyet hesabının yapılmaması; her grubun ödediği çevre temizlik vergisini kendi ödemesi gereken katı atık bedelinden düşmek yerine genel olarak düşmek suretiyle kirleten öder prensibinden uzaklaşılması; evsel katı atık üreticilerine ilişkin sayı ve tarifeye ilişkin nicelik bilgilerinin doğru tespit edilememesi; gibi nedenlerle hukuken sorunlu tarifelerle karşılaşılmaktadır. Bu tarifeler hukuku yollar kullanıldığında sürekli iptal edilme riski ile karşı karşıyadır.

Her yönden doğru bir tarifenin hazırlanması ve yanlış hazırlanan tarifelerin revize edilmesi bu eğitimin düzenlenmesini ilk gerekçesini oluşturmaktadır.

Ülkemizde ki genel ekonomik durumun yansıması olarak belediyeler de büyük bir finansal açık ve finansal yönetim sorunu bulunmaktadır. Bu soruna bir nebze olsun çözüm getirecek hususların başında evsel katı atık üreticilerinden evsel katı atık bedelini kirleten öder prensibi çerçevesinde alınmasını sağlamak bu eğitimi düzenlemenin ikinci gerekçesidir. Yine Belediyelerde Kurumsal Kapasitenin Artırılması bu eğitimin üçüncü hedefidir. 

Bundan 8 yıl önce, “Burada Sadece Eğitim Var” sloganı ile yola çıkarak özellikle Kamuda eğitim hizmetini bir başka modele taşımış ve bu misyonu hiç bırakmamış bir kurum olarak kamu idarelerinin bu zorlu dönemlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz.  


Danışmalık hizmetlerinin beraberinde düzenlediği seminerlerle bütünleşen derneğimiz sizleri 07 - 11 Şubat 2019 tarihleri arasında Bellis Deluxe Hotel 5* - Belek / ANTALYA'da planladığı Evsel Katı Atık Tarife Hazırlama Eğitim Seminerimize davet ediyoruz. Kamu idarelerimizde ihtiyaç mahiyeti yüksek olan "Evsel Katı Atık Toplama ve Bertaraf Maliyetlerinin Hesaplanması, Evsel Katı Atık Maliyetlerinin Üreticilere Dağıtan Tarifelerin Hazırlanması, Belediyelerde Sürdürülebilir Bir Atık Yönetiminin Sağlanması, Belediyelerde Atık Yönetimi, Belediye Gelirleri, Belediye Gelir Tarifesi Yapma Esas ve Usulleri, Belediye Gelir Artırıcı Çalışmaların Yapılması'ın ele alındığı bu seminer BEKAD'ın uzman eğitmen kadrosuyla gerçekleşecektir. Bu seminerimizde Kamu idarecilerimizin yaşamış olduğu problemlerde yol gösterici çözüm önerileri sunmak ve yapılan hatalı işlemlerin düzeltilmesini sağlamayı amaç olarak belirledik.


BEKAD ailesi olarak sorumluluk ve ilkeli davranış bilinciyle siz değerli idarecilerimizi aramızda görmekten onur  duyar, katılımlarınızı bekler saygılar sunarız.

NOT: Kurumunuzun eğitim programlarına uygun olacak şekilde, seminer tarihleri yeniden planlanabilir.

Seminer Tarih ve Saati
Başlangıç : 07-02-2019 Saat : 14:00
Bitiş : 11-02-2019 Saat : 12:00
Eğitmen
BEKAD Uzman Eğitmen Grubu
Seminerin Konusu

Evsel Katı Atık Bedellerinin Tespiti Eğitimi 

  • Evsel Katı Atık Toplama ve Bertaraf Maliyetlerinin Hesaplanması
  • Evsel Katı Atık Maliyetlerinin Üreticilere Dağıtan Tarifelerin Hazırlanması
  • Belediyelerde Sürdürülebilir Bir Atık Yönetiminin Sağlanması
  • Belediyelerde Atık Yönetimi 
  • Belediye Gelirleri
  • Belediye Gelir Tarifesi Yapma Esas ve Usulleri
  • Belediye Gelir Artırıcı Çalışmaların Yapılması

Rapor Hazırlanmaya Yönelik Ayrıntılı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız

Seminerin Yapıldığı Yer

Bellis Deluxe Hotels (5*) - Belek / ANTALYA
5 Gündüz 4 Gece / HERŞEY DAHİLBu Sayfayı Paylaş
Online Kayıt
BEKAD Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği - 2011
© 2016 BEKAD Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.